Začíná výprodej CEFC. Kromě Žďasu bude k mání vše. I Slavia.

Původní plán byl jiný: Jaroslav Tvrdík měl v čele evropské pobočky CEFC v tichosti skončit až na podzim, kdy už měly být vypořádané všechny finanční záležitosti předlužené firmy. Nakonec všechno urychlila Tvrdíkova pověstná upovídanost. A také jeho kroky v zákulisí, které vyděsily věřitele. J&T, které CEFC dluží přes jedenáct miliard, došla trpělivost. Investiční skupina ve čtvrtek evropskou pobočku CEFC vedenou Tvrdíkem převzala. A bývalý ministr v představenstvu na hodinu skončil.

Od únorového zatčení zakladatele CEFC a zvláštního poradce českého prezidenta Jie Ťien-minga čínský stát řeší, jak minimalizovat škody a vyřešit gigantické dluhy společnosti. Právníci a najatí krizoví manažeři už několik týdnů objíždějí pobočky CEFC po světě, včetně té v Česku. A počítají, co získají z prodeje jednotlivých aktiv. A řeší další postup, včetně toho co bude se stávajícím managementem poboček.

V Česku bude podle všeho na prodej skoro vše, co Jaroslav Tvrdík v uplynulých třech letech nakoupil.

“V Česku to zatím vypadá tak, že prodané bude všechno kromě strojíren ve Žďasu. Ty zapadají do čínské strategie. Všeho ostatního se hodlají nemilosrdně zbavit, včetně fotbalové Slavie,” uvedl zdroj obeznámený s plánem Číňanů, jehož informace v kauze CEFC se už v minulosti ukázaly jako přesné.

Součástí plánu podle něj původně bylo i to, že Jaroslav Tvrdík v tichosti zmizí z vedení firmy. Termín byl stanovený zhruba na letošní podzim. Nakonec ale všechno urychlil sám Tvrdík, když minulý týden překvapivě v televizi Seznam oznámil, že evropská pobočka CEFC bude do pěti dnů oddlužená.

“Řekl něco, co neměl. A to se v byznyse prostě neodpouští. Navíc podnikal některé kroky, které zatím nelze specifikovat, ale které znepokojily věřitele. Obecně je možné říct, že poslední dva měsíce žil na dluh. Proto jej J&T coby hlavní věřitel odstavila a firmu začali řídit její manažeři,” dodal již citovaný zdroj.

Předposlední příspěvek Jaroslava Tvrdíka na jeho Twitteru. Je z 10. května a začíná slovy Oslava povolena. Zdroj Twitter JT

Sám Jaroslav Tvrdík se od minulého týdne, kdy měl své vystoupení v televizi odmlčel. Den poté ještě vydal poslední příspěvek na sociálních sítích a jindy aktivní Tvrdík přestal Tweetovat. Až ve čtvrtek pozdě večer, několik hodin poté, co jej J&T vystrnadila z firmy, poslal další Tweet.

Krok investiční skupiny v něm označil za nepřátelské převzetí “CEFC China odmítá kroky J&T k převzetí kontroly nad CEFC Europe. CITIC Group založila účet u ČSOB Praha a dnes na něj připsala 475 milionů euro. J&T o připravenosti zítra do 14.00, v termínu stanoveném J&T, uhradit veškeré závazky CEFC China byla před svým rozhodnutím informována,” napsal Tvrdík hodinu před půlnocí.

Převzetí Tvrdíkova ansámblu v Česku ze strany J&T přišlo tři dny před tím, než v pondělí vyprší splatnost dluhopisů CEFC v hodnotě více než 300 milionů dolarů. Je to klíčové datum, které do značné míry určí, co bude s firmou dál a jak se k tomu postaví čínské politické kruhy.

Zatím to vypadalo, že dluhy po Tvrdíkově pobočce zaplatí čínská státní firma CITIC. Zda se tak skutečně stane, bude jasnější právě po 21. květnu.

I kdyby ale nezaplatila ani korunu, jen z výprodeje CEFC by se investiční skupina J&T zahojila. Tvrdík v Česku nakoupil aktiva za více než 38 miliard korun. Kromě několika lukrativních nemovitostí, zmiňovaných strojíren a nejstaršího fotbalového klubu, jde také o podíly v letecké společnosti Travel Service či Pivovarech Lobkowicz. Většinu majetku CEFC si manažeři J&T nechali zaplombovat už bezprostředně po zatčení Jie Ťien-minga.